V tomto článku vám ukážu pár tipů na pokořovaní svých hranic ve skládání Rubikovy kostky a tím dosáhnout svého vysněného cíle na kostce 3×3. Řeknu Vám co většina lidí, co se snaží dostat pod určitou bariéru dělá a jak se snaží postupovat. Pro většinu kostkařů je největší cíl dosáhnout skládání pod 10 vteřin, ale každý je na tom jinak a každý má jiné cíle. Pro někoho je cílem kostku jen poskládat a pro někoho zase být nejlepší v celé republice nebo Evropě!
Sub-1 / Sub-60
Sub-1 neboli skládání pod jednu minutu se dá zvládnout se začátečnickou metodou LBL (Layer By Layer). Klíčem k bariéře je jen trénink a trpělivost. Jakákoliv kostka bude vyhovující a dostačující. Pod podmínkou, že se tedy kostka po otočení nerozpadne.
Sub-50
Sub-50 je skládání pod 50 vteřin. K tomu abyste ho docílili, tak se stačí naučit algoritmy začátečnické metody pořádně. Abyste neudělali polovinu algoritmu a nevěděli jak dál pokračuje – tím ztrácíte čas. Kostkou nemusíte vůbec rychle otáčet, raději pomalu a bez chyb. Pro proboření této bariéry nepotřebujete drahou kostku, stačí začátečnická z hračkářství nebo ze skříně od babičky.
Sub-40
Sub-40 znamená skládání pod 40 vteřin. Většina lidí, co se tuto bariéru snaží pokořit, se učí pokročilé F2L (First 2 Layers), tedy roh s hranou vkládat současně. Dobrým krokem je naučit se metodu Fridrich, což je vlastně taková startovní metoda pro CFOP (Cross F2L OLL PLL). Na YouTube je spousta skvělých tutoriálů i v češtině! Hlavním bodem při učení metody Fridrich bude trpělivost, protože je to už jen přece pokročilejší a složitější metoda.
Sub-30
Sub-30 jste, když skládáte pod 30 vteřin. Proto, abyste dosáhli tohoto cíle tak se musíte naučit vkládání párů, 2-look OLL (zjednodušené OLL se 7-mi algoritmy) a 2-look PLL (zjednodušené PLL se 4-mi algoritmy). V tomto kroku už je 13 algoritmů, takže se je budete muset naučit. V tomto momentu, už byste měli upgradovat váš hardware na magnetickou kostku. Za tu ještě nezaplatíte velkou pálku. Měla by vám stačit magnetická kostka okolo 250 Kč. Jedna z nejlepších možností je RS3M 2020, se kterou skládají i lidi, kteří jsou sub-10.
Sub-20
Sub-20 znamená skládání pod 20 sekund. Pro tento krok byste měli znát vkládání rohů a hran (párů) současně, 2-look OLL a celé PLL. Od PLL se nenechte odradit, je to sice 21 algoritmů ,ale většina je dobře zapamatovatelná a 5 z nich, již umíte z předešlého tipu. S levnou magnetickou kostkou by jste to měli dokázat, například doporučuji RS3M 2020, který stojí okolo 250 Kč.
Sub-15
Sub-15 jste, pokud skládáte do 15 sekund. Teď už začíná učící období, kdy se musíte naučit celé OLL (57 algoritmů). PLL (21 algoritmů) by jste už měli znát. Měli byste mít efektivní F2L, takže look ahead, vkládání párů dozadu a kříž složený za 2-3 sekundy. Pokud už OLL i PLL umíte, tak všechny algoritmy musíte vypilovat do dokonalosti. Abyste je nerozpoznávali dlouho, a abyste je provedli rychle. Pro tuto bariéru už byste měli zvážit kostku pro pokročilé. Takže třeba flagship kostku od značek MoYu, QiYi nebo GAN. Od značky MoYu doporučím MoYu Weilong WR M nebo třeba MoYu Weilong WR M 2021.
Sub-10
Sub-10 je největší cíl, ale také největší bariéra ze všech. Tuto bariéru není jednoduché pokořit – bude to trvat. Pro tento cíl byste se měli naučit celé OLL (57 algoritmů), celé PLL (21 algoritmů) a efektivní F2L. Rychlé otáčení, look ahead na lepší úrovni, rychlé rozpoznávání OLL a rychlé rozpoznávání PLL – podle dvou stran. Měli byste zvážit učení doplňujících kroků ke skládání, např. VHLS, VLS, COLL, ZBLL, ELL nebo OLLCP. Dalším vhodným krokem je naučit se cross+1 a x-cross. Poté se ještě můžete naučit být barevně neutrální. Což znamená, že se naučíte skládat kříž na jakékoliv barvě. Inspekce je již vážným faktorem vašeho skládání, proto ji využijte co nejvíce. Snažte se najít první pár, blok nebo x-cross.
I já touto cestou stále procházím a bavíme mě to čím dál tím víc. Pokud nechcete, aby vám unikly nové příspěvky a novinky, co chystám, tak nezapomínejte pravidelně sledovat můj blog. A jak se zlepšuji můžete sledovat také tady.