Metoda CFOP

Metoda CFOP neboli Fridrich je asi nejpoužívanější metodou pro Speedcubery (rychlokostkaře). Co tato zkratka znamená a proč je tato metoda tak oblíbená?

C = Cross, F = F2L, O = OLL, P = PLL

S metodou CFOP bylo pokořeno mnoho světových rekordů. Tato metoda byla vyvinuta několika kostkaři na počátku 80. let 20. století. Svůj název nese po Jessice Fridrich, která tuto metodu nejvíce zpopularizovala. Metodu CFOP nebo její varianty používá drtivá většina speedcuberů, hodně se začala používat od roku 2000.  

Metoda CFOP je sice obtížná, protože obsahuje více než 110 různých algoritmů. Zároveň je ale při srovnání s ostatními metodami poměrně snadno pochopitelná. Pokud se tuto metodu naučíš pořádně, můžeš s ní dávat průměrné časy pod 15 vteřin. Metoda CFOP je hodně algoritmická - F2L - První 2 vrstvy jich má 41, OLL - Orientace poslední vrstvy má neskutečných 57 a PLL - Permutace poslední vrstvy 21.

Bude to trvat dlouho a taky potřebuješ hodně cviku, ale vyplatí se to. Pokud se k ní naučíš různé triky budeš Rubikovu kostku skládat i za 6 vteřin!!! Ale nezapomeň že musíš mít kvalitní kostku, mít ji dobře utaženou a skvěle promazanou. Dobrá kostka by se ti v ruce neměla zasekávat, pukat a měla by být rychlá.

Pokud nechcete, aby vám unikly novinky o mě a mém skládání, nezapomínejte pravidelně sledovat blog. Já tuto metodu používám taky... A jak se zlepšuju můžete sledovat také tady.

Napsat komentář