Moje první soutěž – co mě asi čeká?

Kdyby mi před rokem někdo řekl, že budu mít svůj blog a účastnit se mezinárodní soutěže ve skládání Rubikovy kostky, asi bych si myslel, že si dotyčný ze mě dělá srandu… Ale rok 2019 je pro mě v tomhle směru zřejmě klíčový. Na jaře jsem začal skládat a fakt mě to začalo bavit, v létě jsem spustil web a už za pár dní vyrážím na svoji první soutěž ve skládání Rubikovy kostky. Pocity? Radost, nadšení a nervozita zároveň. Těším se, ale současně mě trochu děsí představa tolika lidí… Každopádně, challenge accepted a v neděli Brno, těš se… (a třes se).

Existují dva druhy soutěží – jedny neoficiální, které vlastně může uspořádat kdokoliv – škola, dům dětí a mládeže nebo někdo, kdo dělá kroužky. Jejich účelem je primárně zábava pro cubery-nadšence i pro širokou veřejnost. Kromě toho se ale pořádají oficiální turnaje. Ten, kdo se jich chce účastnit musí být členem World Cube Association (budu asi častěji používat zkratku WCA). WCA má více než 100 000 členů ve 140 zemích světa. Docela pecka, že? Každá taková soutěž má svého delegáta, který dohlíží, aby se dodržovala pravidla asociace.

Brněnská soutěž BrnoAutumn 2019, na kterou jedu já, se koná díky organizátorům (Arseniy Kuprin, Matěj Grohmann a Tomáš Nguyen). Stánek tam budou mít také FYFT (Fill Your Free Time!), což je organizace, která se zaměřuje na volnočasové aktivity. Podle archivu WCA se v Brně podobné soutěže konají každoročně už minimálně 5 let. Každá akce je rozdělena na tzv. eventy, což jsou dílčí soutěže podle typu kostky (kostka 3x3x3, pyraminx, megaminx apod.) nebo formy skládání (jednou rukou, se zavázanýma očima…). V Brně je letos možnost soutěžit v 7 eventech – kostka 3x3x3, kostka 4x4x4, kostka 5x5x5, pyraminx, megaminx, clock a 3x3x3 jednou rukou. Já jsem si pro začátek vybral dva eventy – kostku 3x3x3 a pyraminx.

V Brně je maximální počet účastníků 100, přičemž nás tam bude 40 nováčků. Soutěž probíhá na tři kola. V prvním kole postupuje 75 % nejúspěšnějších cuberů (na kostku 3x3x3 je nás přihlášených 97, na pyraminx 59). Ze druhého kola pak postupuje 12 nejlepších.

O tom, jak to bude v reálu celé probíhat vás budeme informovat na facebooku a pak i na mém blogu, kde už nějakou dobu visí článek o zkratkách, které se pro speedcubing i při soutěžích používají. I když jsem lehce nervózní, rozhodně to bude skvělý zážitek a ještě lepší zkušenost. Každopádně mi držte palce. Skládání zdar! 

Napsat komentář