Zkratky ve světě Rubikových kostek

U skládání se můžete setkat s různými zkratkami nebo názvy, které speedcubeři používají, ať už při soutěžích nebo na internetu. V návodech, v knížkách a tutoriálech. Je jich mnoho a měli byste je znát, pokud se chystáte na soutěž nebo prostě proto, abyste jim rozuměli.

PB

PB neboli Personal Best znamená, že cuber složí kostku rychleji než ji sám složil kdykoli předtím nebo také Osobní rekord.  Spousta cuberů si ho pamatuje, aby se mohli překonávat. Dokonce si někteří tvoří bloček kde si své rekordy zapisují. Někteří si to dokonce i točí na kameru a vydávají na YT. Pokud vás zajímají moje rekordy, tak mrkněte na facebook.

DNF

DNF (z angl. Did Not Finish) je trest, který vám dají, když do určeného limitu nesložíte svou kostku. Limity se na soutěžích liší. Může to být 5 minut, 1 minuta nebo také 15 sekund! Ale to už jsou soutěže pro mistry, kteří poskládají kostku pod 10 vteřin.

Ao5 - Ao12 - Mo3 atd.

Tyto zkratky určují počet solvů (poskládání) a způsob, jakým se počítá průměr. Ao5 (z angl. Average of 5) znamená že se skládá 5x - z 5 časů se škrtne nejlepší a nejhorší čas a udělá se průměr. Ao5 se používá u 3x3x3 kostky. Ao12 (z angl. Average of 12)  se počítá stejně jako Ao5 až na to že se skládá 12x a udělá se průměr z 10 časů. Mo3 (z angl. Mean of 3) se používá na velkých kostkách, které se řeší i několik minut. U průměru se pryč nic nedává a počítá se průměr ze 3 časů - 3 složení.

Cross-F2L-OLL-PLL

Tyto zkratky určují kroky, jsou základ. Cross znamená kříž. F2L - First 2 layers (První 2 Vrstvy). OLL - Orientation of Last Layer (Orientace Poslední Vrstvy) a PLL - Permutation of Last Layer (Permutace poslední vrstvy).

Color Neutrality

Color Neutrality neboli Barevná neutralita je schopnost udělat kříž na jakékoli barvě. Díky tomu budete rychlejší, a to se vyplatí na soutěžích.

Look Ahead

Toto je častá rada všem, kteří chtějí být rychlejší ve skládání F2L. F2L je nejnáročnějšínejdelší část skládání, protože si musíte hledat 2 dílky, které spojíte abyste dostali pár. Look Ahead tedy znamená podívej se a nedělej zbytečně špatný algoritmus. Podívat se a uskupit si to v hlavě. Všechno promyslet. Něco jako dvakrát měř, jednou řež.

Eventy

Ve WCA (World Cube Association) se používají zkratky pro Eventy - Disciplíny. Například BLD je zkratka pro disciplínu, když se skládá se zavázanýma očima. 4BLD5BLD znamená že se zase poslepu skládají 4x4x45x5x5 kostky. MBLD znamená Multizavázané oči kdy skládáš třeba 150 kostek 3x3x3 poslepu. Funguje to tak, že si speedcuber prohlédne všech 150 kostek, pak si dá škrabošku na oči a bez zastávek skládá všechny kostky poslepu. OH je zkratka pro One Handed tedy skládání jednou rukou. FMC - Fewest Move Count, řešitelé se snaží složit Kostku s nejmenším počtem tahů za 1 hodinu.

Scramble

Scramble je zamíchání kostky z poskládaného stavu do nesloženého stavu. Na soutěžích se používají Scrambly vygenerované počítačem. O to aby byla kostka správně zamíchaná se musí starat Scrambleři, kteří kostku míchají.

NR, CR, UWR, YTWR a WR

NR - National Record (Národní rekord), CR - Continental Record (Kontinentální rekord), WR - World Record (Světový rekord), UWR - Unofficial World Record (Neoficiální Světový rekord), YTWR - YouTube World Record (YouTube Světový rekord).

Napsat komentář