Seznam se s Rubikovou kostkou 3x3x3

Chceš se naučit skládat Rubikovu kostku? Klasická Rubikova kostka má rozměr 3x3x3. Dříve než se pustíš do jejího skládání, je potřeba si ujasnit základní pojmy. Čti dále a dozvíš se, z čeho se Rubikova kostka skládá, nebo co je to algoritmus.

V první řadě je potřeba si ujasnit, z čeho se samotná kostka skládá - jedná se o 6 středů, 8 rohů a 8 hran. Rubikovy kostky můžou mít různé kombinace barev, proto je důležitější si uvědomit pozici na kostce. Jednotlivé pojmy vidíš také na fotkách níže.

Aby ses naučil/a skládat Rubikovu kostku jednou pro vždy, musíš znát algoritmy. Algoritmus je skupina tahů k vyřešení určitého případu - např. složení strany jedné barvy. Jednotlivé tahy algoritmu se označují tiskacími písmeny: R - L - U - D - F - B nebo M. Znázorňují je následující fotky:

Základní tah se vždy provádí po směru chodu hodinových ručiček o 90°. Kromě základního tahu označeného pouze písmenem se můžeš setkat s písmeny doplněnými o ' (apostrof) nebo číslo 2. Apostrof značí, že daný tah provedeme proti směru chodu hodinových ručiček o 90°. Číslo 2 pak znamená provedení tahu po směru chodu hodinových ručiček o 180°.

Příklad algoritmu pro složení strany jedné barvy

Jakmile pochopíš princip algoritmu, složit Rubikovu kostku 3x3x3 už bude hračka. A platí to i pro ostatní kostky na principu 3x3x3. Mrkni do mé fotogalerie a prohlédni si další tvary kostek. Sleduj blog a dozvíš se o Rubikových kostkách mnohem víc!

Napsat komentář